Projekt profilaktyczny · zaangażowanie młodzieży w propagowanie zdrowego stylu życia przy tworzeniu szkolnych sesji profilaktycznych :Dzień dla Serca, Dzień Walki z HIV/AIDS, sesja poświecona cukrzycy, Walka z malarią 1. Działania profilaktyczne- HIV /AIDS Tegoroczne obchody Światowego Dnia walki z HIV i AIDS rozbrzmiewały pod hasłem : „Wróć bez HIV” - również i w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach. Sesja poświęcona profilaktyce zakażenia wirusem HIV, która odbyła się dnia 6 grudnia, była uwieńczeniem działań podjętych w szkole w październiku i grudniu obejmujących szerzenie wiedzy na temat tej groźnej choroby cywilizacyjnej. 1. 30 października 2008 r przeprowadzony został konkurs skierowany do wszystkich uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i technicznych w Żarach.- HIV/AIDS- zagrożenia cywilizacyjne. Uczestniczyło w nim 12 osób z klas: I TG, II TH B, III TH B, II LO A , II LO B, III LO A. Cele konkursu: · Podniesienie poziomu wiedzy o HIV/AIDS · Kształtowanie zachowań sprzyjających uniknięciu zakażenia HIV · Kształtowanie postawy akceptacji wobec osób żyjących z HIV i chorych na AIDS · Stwarzanie szansy przeżycia sukcesu.
Zakres tematyczny Od uczestników konkursu wymagana była znajomość następujących zagadnień: 1. pochodzenie, budowa i biologia wirusa HIV, 2. przebieg zakażenia HIV (fazy, objawy, zakażenia oportunistyczne), 3. diagnostyka w kierunku HIV, 4. drogi szerzenia się zakażeń HIV, 5. czynniki i okoliczności sprzyjające zakażeniom HIV, 6. opieka nad chorym - podstawy wiedzy, 7. leczenie osób chorych na AIDS – podstawy wiedzy.
Efekty: Pogłębianie wiedzy na temat HIV i AIDS Wyłonienie uczniów uzdolnionych- zaplanowanie indywidualnej pracy z uczniem zdolnym.
Konkurs ogłoszony został przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorzowie Wielkopolskim”. Tematyka konkursu dotyczyła tematyki zagrożenia zakażeniem wirusem HIV. Zadaniem konkursowym było stworzenie krótkiego spotu reklamowego w postaci filmiku trwającego do 1 minuty, przestrzegającego przed ryzykownymi zachowaniami i możliwościami zarażenia się wirusem HIV. Jedna, sposób dziewięciu nadesłanych i nagrodzonych prac, należała do ucznia kl. I Technikum Gastronomicznego Łukasza Grajkowskiego. Rozstrzygniecie konkursu i rozdanie nagród nastąpiło w Gorzowie Wielkopolskim, dnia 1 grudnia 2008 roku, podczas obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS. Zorganizowane w tym dniu moduły dyskusyjne, poświęcone profilaktyce zakażeń HIV i AIDs, były doskonałą formą wymiany wiedzy, spostrzeżeń, wątpliwości pomiędzy uczniami szkół ponadgimnazjalnych oraz pracownikami poradni diagnostyczno-konsultacyjnych dla osób z HIV i AIDS. 3. Sprawozdanie z przebiegu obchodów Światowego Dnia Walki Z AIDS Sesja - program artystyczny o charakterze dydaktycznym i refleksyjnym- „ Wróć bez HIV” Uczniowie naszej szkoły ( kl II LO B), przygotowując sesję na temat HIV i AIDS przypomnieli nam wszystkim, że HIV nie zna granic, dlatego zawsze i wszędzie należy unikać ryzykownych zachowań. Korzystając z osiągnięć cywilizacyjnych młodzież sięgnęła do zasobów Internetu i stworzyła scenariusz imprezy oraz prezentacje multimedialne. Był to program artystyczny o charakterze dydaktycznym i refleksyjnym. Widzowie nie tylko dowiedzieli się wiele o ryzykownych zagrożeniach i wirusie HIV, ale także mieli okazję do zastanowienia się nad swoim życiem i postawą społeczeństwa wobec nosicieli wirusa HIV i chorych na AIDS. Poznali zatrważające dane statystyczne. Takie prezentacje odciskają piętno na widzach, stają się tematem dyskusji i refleksji, a nawet przejmujących wzruszeń, których nikt by nie podejrzewał może u „współczesnej młodzieży". 4. Konkurs powiatowy Choroby XXI wieku- Gruźlica, AIDS Konkurs odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i ekonomicznych w Lubsku 18 grudnia 2008 roku. Zakres tematyczny obejmował:
Na 9 szkół ponadgimnazjalnych uczennice ZSOiT zdobyły 3 miejsce (
Anna Żychar, Agata Szarniewska) 2. Działania profilaktyczne układu krążenia i chorób serca
Obchody Światowego Dnia Serca 2008 „Czy Twoje serce potrzebuje pomocy?”
30 września podczas przerw 10 minutowych młodzież, nauczyciele i pracownicy szkoły sprawdzali swoje ciśnienie tętnicze, obejrzeli prezentacje multimedialne dotyczące układu krążenia- przygotowane między innymi przez Młodzież Szkolnego Klubu Fanów Życia, a podczas długiej przerwy uczestniczyli w zabawie – rozwiązywaniu krzyżówki: Układ krążenia bez tajemnic
Podczas zajęć wychowania fizycznego dominowały ćwiczenia usprawniające układ
krążenia 3. Działania profilaktyczne- cukrzyca Temat tegorocznej akcji Finału Wielkiej orkiestry świątecznej pomocy brzmiał: „Wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci” . Ale również Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już od kilku lat aktywnie angażuje się w pomoc cukrzykom, głównie poprzez swój Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą. W jego ramach zakupiono i rozdano dzieciom w wieku 0 - 10 lat ponad 3000 osobistych pomp insulinowych. Stawia to nasz kraj na pierwszym miejscu na świecie pod kątem leczenia tak małych dzieci osobistymi pompami insulinowymi (najmłodszy pacjent podłączony do pompy miał 2 tygodnie). Także i w tym roku nasze dzieci mają te ogromne szczęście, że część zebranych pieniędzy zostanie przekazanych na ten cel Uczniowie Szkolnego Klubu fanów Życia zwrócili uwagę na los ludzi chorych na cukrzycę i na związane z tym problemy. Młodzież dążyła do podniesienia świadomości na temat zagrożenia chorobą cukrzycową . Podczas sesji poświęconej profilaktyce cukrzycy, skierowanej do uczniów klas I uczniowie SKFŻ: -opowiedzieli historię z życia wziętą– wyznania 17- latki,- która na łamach miesięcznika Diabetyk dzieli się przeżyciami, jakie towarzyszyły jej ,gdy uczyła się jak żyć z cukrzycą -przybliżyła czym powodowana jest cukrzyca typu 1 i 2, w jaki sposób jest leczona, aby uniknąć bardzo groźnych schorzeń będących powikłaniami cukrzycowymi, - - -przedstawiła również, sposób w jaki należy się odżywiać aby nie doprowadzić do zachorowania na cukrzycę typu 2. Swoją fachowa wiedzą na temat cukrzycy podzielił się z nami dr Marek Femlak- specjalista w dziedzinie diabetologii - uczniowie krótką inscenizacją wywiadu z lekarzem zaprezentowali, jak diabetolodzy współpracują z osobami chorującymi na cukrzycę - Przybliżyli również czym są , jak funkcjonują i jak bardzo ułatwiają życie pompy insulinowe. Wykonane prezentacje mogły obejrzeć wszystkie osoby wspierające WOŚP, podczas finału 12 stycznia 2009 r. w Galerii Żarskiej Efekty: · Poszerzenie wiedzy na temat cukrzycy · Propagowanie wolontariatu poprzez wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
|
---|