INFORMACJE OGÓLNE

http://www.nowezawodyit.pl/

Projekt szkoleniowy „Nowe zawody informatyczne dla szkół zawodowych” skierowany jest do uczniów i nauczycieli zasadniczych szkół zawodowych, techników i techników uzupełniających z województwa lubuskiego.

Projekt realizowany jest przez Fundacje Edukacji Ekonomicznej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał ludzki Działanie 9.2 podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.
Instytucja Wdrażająca: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Projektodawca: Fundacje Edukacji Ekonomicznej
Cel projektu: poprawa jakości kształcenia zawodowego i podniesienie atrakcyjności szkolnictwa zawodowego, ukierunkowanego na podwyższenie zdolności uczniów do przyszłego zatrudnienia.
Czas realizacji projektu: styczeń 2009 – lipiec 2010 r.
Beneficjenci:

  • 24 szkoły z regionu

  • 120 nauczycieli oraz 1344 uczniów

W projekcie przewidziane jest wyposażenie każdej szkoły biorącej udział w projekcie w sprzęt dostosowany do wymogów technicznych szkoleń.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
12,75% wartości budżetu projektu zapewniają jednostki samorządu terytorialnego zgłaszające szkoły ze swojego terenu (tzw. wkład własny)

 

Korzyści z uczestnictwa w projekcie to przede wszystkim możliwość zdobycia nowych, perspektywicznych kwalifikacji zawodowych oraz cenionych na rynku pracy międzynarodowych certyfikatów Cisco i CompTIA:

  • Serwisant komputerów – międzynarodowy certyfikat CompTIA A+ IT Technician

  • Technik sieciowy - międzynarodowy certyfikat Cisco Certified Entry Networking Technician (CCENT)

  • Administrator sieci - międzynarodowy certyfikat Cisco Certified Network Associate (CCNA).

 

Oferta szkoleniowa skierowana jest zarówno do nauczycieli, jak i do uczniów.
Kursy obejmują wiedzę z zakresu informatyki, jak również biznesu i języka angielskiego.

Szkolenie

Uczniowie objęci projektem

Certyfikaty

Serwisant komputerów (IT Essentials I)

72 godziny lekcyjne plus 45 godz. jęz. angielski

CompTIA A+ IT Technician

Technik sieciowy (CCNA Discover 1, 2)

90 godziny lekcyjnych plus 45 godz. jęz. angielski

Cisco Certified Entry Networking Technician (CCENT)

Administrator sieci                  (CCNA Discover 1, 2) +              (CCNA Discover 3, 4)

180 godziny lekcyjnych plus 45 godz. jęz. angielskiego

Cisco Certified Network Associate (CCNA)

Mój własny biznes

72 godziny lekcyjne

Certyfikat uczestnictwa

IT Essentials I
PC Hardware and Software

Kurs realizowany wg programu Akademii Cisco. Pozwala na zdobycie gruntownej wiedzy na temat działania sprzętu komputerowego, systemów operacyjnych oraz elementów składowych komputera. W trakcie szkolenia, prowadzonego w formie laboratorium, uczestnik zdobędzie wiedzę dotyczącą instalowania różnych wersji systemu operacyjnego komputera, dowie się jak montować i konfigurować komputer oraz jak rozwiązywać problemy związane ze sprzętem i oprogramowaniem. Dodatkowo uczestnik zdobywa wiedzę na temat konfigurowania komputerów do pracy w sieci.

Kurs CCENT składa się ze szkoleń CCNA 1 i 2
Kurs CCNA składa się ze szkoleń CCNA 1, 2, 3 i 4.


CCNA 1 Discovery 1
Podstawy sieci komputerowych – sieci dla domu i małego biznesu

Pierwszy z czterech kursów przygotowujących do certyfikatu Cisco Certified Network Associate (CCNA). Stanowi wprowadzenie do tematyki sieci komputerowych. Koncentruje się m.in. na: umiejętnościach instalowania i konfiguracji systemu operacyjnego komputera osobistego, zaprojektowaniu i wykonaniu sieci lokalnej, weryfikowania i diagnozowania połączeń sieciowych. Dodatkowo kurs umożliwia pozyskanie wiedzy na temat rozpoznawania i niwelowania zagrożeń bezpieczeństwa sieciowego, konfigurowania najczęściej spotykanych aplikacji internetowych i urządzeń sieciowych oraz bazowych protokołów IP.

CCNA 2 Discovery 2
Routery i podstawy teorii routingu w małym lub średnim przedsiębiorstwie, bądź u dostawcy usług internetowych

Drugi z cyklu kursów przygotowujących do certyfikatu CCNA. Zapoznaje uczestnika m.in. ze strukturą Internetu i sposobami komunikacji miedzy hostami, z metodami instalowania i konfigurowania rozwiązań internetowych oraz z sposobami konfiguracji połączeń sieciowych serwerów. Omawiane jest także planowanie podstawowej infrastruktury okablowania wspierającej ruch sieciowy, tworzenie procedur, monitorowanie wydajności sieci i sposoby eliminacji błędów. Każdy z tematów jest ilustrowany zajęciami praktycznymi w laboratorium sprzętowym Cisco.

CCNA 3 Discovery 3
Podstawy przełączania i routingu pośredniego w przedsiębiorstwie

Trzeci z cyklu kursów przygotowujących do certyfikatu CCNA. Koncentruje się na implementacji LAN dla zaakceptowanego projektu sieciowego, list kontroli dostępu połączeń, linków WAN, oraz konfiguracji VLAN na przełącznikach.

CCNA 4 Discovery 4
Technologie sieci rozległych

Czwarty i ostatni zarazem z cyklu kursów do certyfikatu CCNA. Przygotowuje do profesjonalnego zbierania wymagań, uczy budowania prostych firmowych sieci wewnętrznych na bazie technologii Cisco oraz prawidłowego projektowania adresacji IP w LAN. Program nauczania skupia się na konstruowaniu i prezentacji projektu klientowi, zainstalowaniu i skonfigurowaniu prototypu sieci oraz jej utrzymaniu i aktualizacji.

Mój własny biznes
Kurs realizowany jest w ramach międzynarodowego Instytutu Cisco (Cisco Entrepreneur Institute), Uczestnicy kursu przystępują do praktycznego, kompleksowego kursu biznesowego na temat zasad uruchamiania i prowadzenia działalności gospodarczej. Zdobywają wiedze m.in. na temat przygotowywania dobrego biznes planu, uruchamiania różnych form własnej działalności pozyskania kapitału, zasad rachunkowości, zarządzania i marketingu.

Korzyści dla szkół z uczestnictwa w projekcie:

  • Współpraca przy innowacyjnym projekcie unijnym realizowanym pod merytorycznym patronatem firmy Cisco Systems.

Pozyskanie tytułu partnera projektu „Nowe zawody informatyczne dla szkół zawodowych”.

  • Wyposażenie na czas trwania projektu każdej szkoły zgłoszonej przez JST w sprzęt niezbędny do przeprowadzenia szkoleń: laboratorium CISCO oraz 12 stacji roboczych (komputery osobiste wraz z monitorami.

Wyposażenie w nośnik zawierający oprogramowanie do nauki języka angielskiego oraz udzielenie nieodpłatnych licencji na jego używanie w liczbie nie mniejszej niż liczba uczniów i nauczycieli zgłoszonych do udziału w projekcie na czas realizacji projektu.

  • Trwałe podniesienie kompetencji nauczycieli w dziedzinie IT- udział w dedykowanych szkoleniach trenerskich z zakresu Akademii Cisco.

Rozszerzenie oferty edukacyjnej szkoły o komponent dotyczący kluczowych kompetencji w zakresie ITC (technologii informacyjnych i komunikacyjnych), zawodowego języka angielskiego i przedsiębiorczości (materiał wnoszący wartość dodaną do wiedzy z zakresu przedsiębiorczości w stosunku do obowiązujących ścieżek edukacyjnych).

  • Innowacyjny program edukacyjny przyczyniający się do podniesienia atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego i wyposażenia przyszłych absolwentów
    w kompetencje poszukiwane na rynku pracy.

Możliwość promowania szkoły na poziomie regionalnym poprzez prezentacje
w kampanii informacyjno-promocyjnej.

  • Promowanie szkół biorących udział w projekcie poprzez umieszczanie informacji na ich temat w publikacjach oraz na stronie WWW dotyczącej projektu.

Każda ze szkół w projekcie otrzymuje następujący pakiet szkoleń:

 

Szkolenie zawodowe

 

Uczniowie objęci projektem

 

 

Forma nauczania

Nauczyciele objęci projektem

Szkolenie nauczycieli

IT Essentials I - Serwisant komputerów

12*

Praktyczne szkolenia laboratoryjen (72h)

1

Intensywne szkolenie 45h

CCENT - technik sieciowy

12*

Praktyczne szkolenia laboratoryjen (90h)

1

Intensywne szkolenie 90h

CCNA - administrator sieci

12*

Praktyczne szkolenia laboratoryjen (180h)

1

Intensywne szkolenie 180h

Język angielski (uzupełniający szkolenia IT)

36

Zajęcia lekcyjne oraz ćwiczenia on-line (45h)

1

Oryginalne materiały dydaktyczne oraz software do nauki języka angielskiego

Mój własny biznes

20

Zajęcia lekcyjne oraz ćwiczenia on-line (72h)

1

Intensywne szkolenie 40h

* Uczniowie objęci również szkoleniami z języka angielskiego.

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie!

Szczegółowe informacje
Regionalny Koordynator projektu
Jacek Pers
tel.+48 695 411 169
e mail jpers@egov.edu.pl

Biuro projektu
Fundacja Edukacji Ekonomicznej
ul. Kopernika 30, I p.
00-336 Warszawa
www.egov.edu.pl